Zasady korzystania z sauny suchej/fińskiej

 1. Z sauny najlepiej jest korzystać 1 – 2 x na tydzień.
 2. Najlepiej skorzystać jest z sauny wieczorem, co najmniej 1 h po posiłku.
 3. Obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowym przed korzystaniem z sauny jak i podczas zabiegu.
 4. Przed zabiegiem należy opróżnić pęcherz moczowy.
 5. Z sauny powinno korzystać się nago (należy przykryć się ręcznikiem).
 6. Koniecznie należy zdjąć wszelką biżuterię.
 7. Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć całe ciało CIEPŁĄ wodą, a następnie wytrzeć ciało do sucha. Należy także zmyć makijaż.
 8. Zaleca się, aby w saunie znajdowały się co najmniej 2 osoby (na wypadek, gdyby jedna z nich zasłabła/zemdlała).
 9. W saunie nie powinno się rozmawiać.
 10. Należy starać się rozluźnić mięśnie oraz odprężyć się.
 11. Z sauny powinno korzystać się w 2 cyklach (osoby regularnie korzystające mogą wydłużyć to do 3 cykli). Przez co cały zabieg może trwać nawet około 2 h.
  • 1 cykl: nagrzewanie i ochładzanie całego organizmu. Średni czas 1 cyklu to około 20 – 30 minut. Nie zaleca się przekroczenie tego czasu.
  • Czas nagrzewania i ochładzania całego organizmu powinien być taki sam (np. 12 minut w saunie, i tyle samo powinno trwać schładzanie organizmu – już samo wyjście z sauny jest schłodzeniem organizmu).
  • Między cyklami powinno wypić się wodę mineralną.
  • Ochładzanie ciała nie może być zbyt intensywne. Należy ochładzać ciało od części dystalnych (stopy, ręce, a następnie tułów i klatkę piersiowa, twarz – wodę dać sobie na ręce i delikatnie „ochlapać” twarz)
  • Inne sposoby ochładzania: zanurzenie w małym basenie, prysznic, wyjście na zewnątrz (+ ewentualne nacieranie się śniegiem).
 12. Zaleca się korzystać z sauny zaczynając od niższej ławki, i stopniowo przenosząc się coraz wyżej (stopniowe zwiększanie oddziaływanie ciepła na organizm), gdzie panuje wyższa temperatura.
 13. W saunie najlepiej jest przyjąć pozycje leżącą lub siedzącą (z kolanami przyciągniętymi do klatki piersiowej – około 2 minuty przed wyjściem z sauny zaleca się opuścić nogi w celu przygotowania układu krążenia do zmiany pozycji).
 14. Do sauny należy udać się z suchym ręcznikiem, należy siedzieć/leżeć na swoim ręczniku.
 15. W przypadku złego samopoczucia – należy od razu przerwać zabieg.
 16. Po skończonym zabiegu, zaleca się odpocząć i dopiero po odpoczynku (nawet 20 – 30 minut), powoli powracać do innych czynności, po tym czasie powinno dopiero wychodzić się na zewnątrz.