Regeneracja

Na regeneracje składa się:

 • Sen
  Prawidłowy sen to około 1/3 naszego życia. Optymalnie jest spać 7-8h, zasypiaj przed północą i najlepiej kładź się codziennie o tej samej porze. Wywietrz sypialnię przed snem. Dobra temperatura w sypialni to 18 – 20°. Jeśli źle śpisz: zmniejsza się Twoja chęć do aktywności fizycznej, masz mniej energii, siły i zapału do działania, pogarsza się Twoje zdrowie, masz gorszy nastrój, mniej sprawny umysł, gorszą pamięć, zwiększa się Twoja podatność na stres.
 • Unikanie elektroniki
  Wystawianie się nocą na światło emitowane od komputera/laptopa/telefonu itd. działa niekorzystnie na zdrowie. Często zaburza to Twój rytm dobowy, i sprawia że masz gorszy sen. Gorszy sen to gorsze funkcjonowanie! Ogranicz korzystanie z elektroniki już na 2-3h przed planowanym snem.
 • Dieta i suplementacja
  Unikaj: niezdrowego/śmieciowego jedzenia, słodyczy, nadmiaru cukru. Pamiętaj o regularnych posiłkach i o niepodjadaniu pomiędzy nimi. Najważniejsze jest to, żeby zaczynać dzień od śniadania (które da Ci energię na cały dzień), oraz to, żeby nie jadać na około 2 – 3 godziny przed planowanym snem.
 • Odpowiednie nawadnianie
  Zacznij dzień od szklanki wody z cytryną. W ciągu dnia pij często wodę małymi ilościami. Zalecana dzienna dawka spożycia wody to 2-3 litry. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, trenujesz, to powinieneś pić jeszcze więcej wody każdego dnia.
 • Sauna
  Świetny zabieg odnowy biologicznej. Pozwala odprężyć, zregenerować się, wyciszyć. Dodatkowo hartuje organizm, wspomaga krążenie krwi i układ oddechowy. Polecam każdemu, kto dba o swoje zdrowie. Jeśli trenujesz, to najlepiej skorzystać z sauny 1 – 2 dni po intensywnym treningu: zmniejszy to napięcia mięśniowe, rozluźni, usunie zbędne toksyny. Jeśli pójdziesz do sauny od razu po treningu: dodatkowo podnosi Ci się ciśnienie, obciążasz układ sercowo – naczyniowy, intensywnie się pocisz a przez to pogłębiasz odwodnienie organizmu i wypłukiwanie elektrolitów, które powinieneś uzupełniać po treningu a nie dodatkowo tracić. Pamiętaj, że zależy Ci na szybkiej regeneracji, a nie na jej spowolnieniu.
 • Masaż
  Zarówno automasaż jak i wizyta u specjalisty może mieć zbawienny wpływ dla Ciebie. Pamiętaj o regularności. Masaż poprawia krążenie, usuwa zbędne produkty przemiany materii, rozluźnia. Pozwól sobie pomóc.
 • Eliminacja złych nawyków
  Wyeliminuj ze swojego życia złe nawyki. Cokolwiek to jest, czy to mało ruchu, czy zła dieta, stosowanie różnych używek. Już dziś, teraz – wyeliminuj to ze swojego życia, by móc cieszyć się zdrowiem na długie lata.
 • Ograniczenie złego stresu
  Zły stres, to taki, który Cie „paraliżuje”, sprawia że żyjesz w strachu, przerażeniu, nie jestem zdolny do pozytywnych działań. Żyjemy w czasach, gdzie stres, pośpiech jest „powszedni”. Staraj się go wyeliminować, unikaj sytuacji, które go powodują. Znajdź też sposoby na radzenie sobie z nim. POSTAW MU SIĘ!